Od wielu lat główny wodociąg gminny o średnicy 315mm ulegał wielu awariom, które powodowały brak wody na terenie całej gminy. Dlatego spółka już w 2016 roku postanowiła zlecić wykonanie dokumentacji projektowej z wyceną modernizacji odcinka wodociągu od ulicy Słowiańskiej w Żarowie do Stacji Uzdatniania Wody w Kalnie. Już wtedy koszty wynikające z kosztorysu opiewały na kwotę prawie 1mln złotych. Taki koszt i brak funduszy w budżecie spółki spowodował przesunięcie zadania w wieloletnim planie modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na kolejne lata. Po zmianach kadrowych w spółce i objęciu stanowiska prezesa zarządu przez Grzegorz Osieckiego, postanowiono zaktualizować kosztorys i zaplanować inwestycję do wykonania rozkładając ją na lata 2020-2021. Ponieważ spółka nadal nie posiadała tak znaczących środków finansowych, a po aktualizacji projektu uległy one jeszcze zwiększeniu o 30 %, postanowiono, że wodociąg będzie wykonany przez pracowników spółki.
Dzisiaj możemy już oficjalnie powiedzieć, że plan został osiągnięty i nowy wodociąg o średnicy 315mm został oddany do użytkowania. To spowodowało, że już po samym jego włączeniu oszczędność na dotychczasowych stratach wody spadła o około 20m3/h. Niewątpliwie była to bardzo potrzebna inwestycja i w tym miejscu należą się podziękowania dla pracowników spółki, którzy nie bali się wyzwania i wybudowali nowy wodociąg. Podziękowania należą się również burmistrzowi Miasta Żarów Leszkowi Michalakowi i Radzie Nadzorczej Spółki, ponieważ bez ich wsparcia nie bylibyśmy w stanie wykonać tej inwestycji. Dziękuję wszystkim pracownikom spółki za zaangażowanie i pokonanie kolejnych barier wiary we własne możliwości – powiedział prezes Grzegorz Osiecki.
Całość nakładów na inwestycję zamknęła się w kwocie 330 330,00 zł i została sfinansowana ze środków własnych spółki. Jednocześnie w trakcie wykonywanej inwestycji spółka złożyła wniosek o pożyczkę z częściowym umorzeniem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wniosek przeszedł pozytywną ocenę, co w konsekwencji umożliwi spółce uzyskanie częściowego dofinansowania i ułatwi utrzymanie bieżącej płynności finansowej na optymalnym poziomie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!